Töötukassasse pöördudes pidin arvestama sellega, et pliit ja pott saavadki kunagi minu igapäevasteks kaaslasteks.

Kuidas ma Töötukassasse läksin

1. septembrist 2019 olin ma vaba inimene. Senine tööandja mind enam ei vajanud. Mulle tehti juba paar aastat varem selgeks, et ülemine vanusepiir sellele ametikohale, kus mina palgal olin, on 63. Ühtegi kirjalikku jälge juhtkonna sellisest seisukohast mulle küll kunagi ei jäetud, ehkki ma üritasin seda välja meelitada. Öeldi, et selline pidi olema nii-öelda kirjutamata reegel.

Sa võid nii vanalt olla Eesti Vabariigi president, aga ühe nädalalehe peatoimetajaks sa enam ei kõlba. Nagu ma aru sain, oli tööandja minu suhtes isegi suuremeelselt käitunud, sest septembris 2019 olin elanud juba koguni 64 aastat ja kolm kuud.

Oma vaba aja sisustamisega pole mul kunagi probleeme tekkinud. Esimestel päevadel võtsin ette ühe riiulipealse, kus juba mitu aastat ootas läikimalöömist ja hoidikusse panemist mitusada münti. Aga kaua ma seda teha ei suutnud ja osa münte kogub siiani riiulil tolmu.

Seejärel asusin usinasti korrastama oma majanduse ajaloo arhiivi ja raamatukogu, mis mul viimase 25 aasta jooksul on kogunenud. Raamatud suutsin küll paari päevaga enam-vähem mingisse süsteemi sättida, ehkki juba nädal hiljem kulus mul vajaliku kirjavara otsimiseks ikka mitu tundi. Mõtlesin siis endamisi, kas mu pea ongi juba lootusetult pehme ja enam midagi meeles ei suuda pidada. Et endisel tööandjal oligi õigus? Paberilasudeni, mis peidavad endas kõikvõimalikku majandusinfot ja ootavad juba aastaid korrastamist, ma seekord ei jõudnudki. Ja pole siiamaani jõudnud.

Vaheldust pakkusid mulle aeg-ajalt laekunud meilid, kui mul mõne majandusega seotud teema kohta kirjutada paluti. Tulin nendele palvetele enamasti vastu ja teen seda siiani, kuigi see meenutab pigem sellist juhutööd. Et lähed igal hommikul turu väravasse ja jääd ootama, kas keegi täna autoga ette sõidab ja tööd pakub.

Mõned kuud suutsin nii mööda saata, kuni otsustasin: tuleb iseendale tööandjaks hakata. Aga mis oleks see toode, mida minusugune suudab valmistada? Kaalusin tõsiselt võimalust, et hakkan aiapinke tegema. Olin oma tuttavatel külas käies tähele pannud, et mugavaid õues istumise võimalusi polnudki kellelgi nii palju.

Siis jäi pilk peatuma Friidal, kes vähemalt kaks korda päevas oma söögisoovist väga selgelt märku annab. Seda enam, et olen alati meeleldi koeratoidu keetmise enda peale võtnud ja perenaise sellest tööst enamasti vabastanud. Pealegi, kui krõbinaid ja koerakonserve on kõik poed täis, siis ehtsat kodust koeratoitu ei paku millegipärast keegi. Selliseid Friida-laadseid neljajalgseid on aga juba ainuüksi Tallinnas ligi 90 000, kui uskuda 2017. aastal linnavalitsuse poolt läbi viidud küsitluse tulemusi. Kui neist vähemalt 0,1% hakkaks minu käest koeratoitu ostma, pean ma hakkama toitu valmistama 90 koerale. Seda on ühe inimese jaoks muidugi röögatult palju. Aga kui selleks teha firma, võtta keegi palgale...

Nii paningi ent töötukassa kodulehel kirja tööotsijana, mis andis mulle võimaluse kandideerida ettevõtluse alustamise koolitusele. Pensioniealisel tööotsijal on ju samasugused õigused mis töötulgi. Selle vahega, et kui töötule makstakse toetusraha, siis tööotsijale mitte. Sest tema saab pensioni ja elab juba niigi riigi kulul. Aga endale koolitust nõuda on võrdne õigus nii töötul kui ka tööotsijal.

26. novembril 2019 laekus minu e-postkasti töötukassa otsus, et olen tööotsijana arvele võetud. Lisatud olid ka mõned juhised, mida ma tohin ja mida ei tohi teha. Näiteks peab tööotsija pöörduma vähemalt kord 90 päeva jooksul töövahenduse saamiseks töötukassasse. Ja teatama viivitamatult töötukassale asjaoludest, mis toovad kaasa arveloleku lõpetamise.

Sama päeva õhtul tuli veel teinegi e-kiri, mille saatis juba mulle kinnistatud konsultant: "Tuletame teile meelde, et teie järgmine töötukassasse pöördumise aeg on 04.12.2019 kell 14:00. Palun tulge oma konsultandi vastuvõtule."

Kaks päeva enne kokkusaamist tuli meeldetuletus kohtumise kohta. Mul oli see eesseisev kohtumine küll niigi meeles, aga kena, kui sinust nõnda hoolitakse. Selgitasin kohtumisel oma soovi osaleda ettevõtluse alustamise kursustel. Kuulsin vastuseks, et praegu neid kursuseid ei toimu. Aga kui neid jälle alustatakse, siis antakse mulle sellest eraldi teada. Minu soov pandi kenasti kirja ja 4. detsembri õhtul laekus mulle taas teade: "Tuletame meelde, et teie järgmine töötukassasse pöördumise aeg on 18.02.2020 kell 16:00."

                                                                          Friida peremees